IŞİD’in 6 yılı: Suriye ve Irak’ta neler yaşandı?


About the author

Comments

 1. Yüz binlerce insanın kanı aktı, yüz binlerce insan yerinden yurdunda kaçmak zorunda kaldı. Geriye de viran şehirler, ülkeler kaldı. Ne olmuş olacak?

 2. İşid=Amerika bulaşık devletleri.
  Amerika işidi petrol icin kullanıyordu baktı zabdedemedi işidi terorist ilan etti şimdide petrol kuyularını pyd lilerle koruyor onlarlada anlasamazsa onlarida vurur
  Bunuda trump kendisi dedi Deaşı
  Obama kurdu diye ztn bunu bilmeyen girmesin bu tur videolara

 3. En güçlü olduğu dönemde Türkiye'de sözde okullar açtı Türkçe dergi bastı matbaanelerde. 2 askerimizin vahşice öldürülmesini propaganda videosu yaptılar biz görmezden geldik, inkar ettik. Cihatçı otoyolu deniyordu Türkiye'ye. Davutoğlu bu korsan kılıklı teröristlere öfkeyle bir araya gelmiş gençler dedi. IŞİD, PYD ile savaşıyor diye eskiden Hizbullaha olduğu gibi göz yumdu. Sınırımızin karşısında bayrak çektiler kontrol ettiler. Putin, Türkiye IŞİDden petrol alıyor dedi. Utanç verici yıllardı.

 4. Afganistan'da komünistleri durdurmak için radikalleri desteklediler. Silah sağladılar, siyasi alan sağladılar, para verdiler. Daha sonra buradaki yapı El-Kaide'yi kurdu güçlendirdi. Ardından Irak ve Suriye'de üstte yaşananlar oluştu. Kendi görüşüm değil, tamamen Amerika'nın ağzından açıklamak gerekirse; "PYD/YPG, IŞİD'e karşı desteklendi ve kullanıldı". PKK'nın kolu olan YPG ve siyasi ayağı PYD; Amerikanın isteği üzerine "demokrasi" sözcüğünü kullanarak Suriye Demokrasi Güçleri adına dönüştürüldü, görünürde 13 kadar farklı örgütün desteği var. İşin garibi şu; Afganistan'da komünistlere karşı radikalleri destekleyen Amerika, Suriye'deki radikallere karşı sosyalist yapıyı destekledi. Üstelik, Türkiye'ye rağmen! İşin özü şu; Amerika sadece işine geldiği gibi davranır. Kıbrıs olaylarından Kıbrıs harekatı ve haşhaşa, Küba krizinden (bknz: Türkiye ayağı) Suriye savaşına kadar sürekli olarak Amerika ile problemler yaşadık. Özellikle son dönemde Türkiye'nin diplomasi gücünün çöküşü üstüne tuz biber oldu (ki temelleri DAvutoğlu'nun muhteşem ötesi! "Sıfır Sorun" politikasına dayanıyor). Bunları anlattım çünkü çabuk unutuyoruz. Çuval olayı, Kıbrıs Barış harekatında bazı techizatların kullanılmaması ve benzin ambargosu (ki burada da Kaddafi bize benzin vs sağladı ama onu da ölüme terk ettik) gibi nice sıkıntılı durum var aramızda. Türkiye, asla bir ülkeye veya bir güce bağımlı kalmamalı. Evet göbek bağımızı kendimiz kesmeliyiz fakat böyle bir coğrafyada denge politikası yürütmemiz gerekir (bknz: İkinci Dünya Savaşı'nda Türkiye'nin yolu). Bunun için çok iyi küresel politikaları iyi bilmemiz, 5,10,25,50,100 yıllık stratejiler geliştirebilmemiz, sağlam diplomatlar yetiştirebilmemiz ve Dışişleri'ne fazla dokunmamamız gerekir. Bazı şeyler sıkıntıya girse de, inanıyorum ki düzelecek. Yeter ki gençlerimiz kendini geliştirsin, olayların farkında olsun.

 5. Başda abd olmakla koalisiya ve onlara destek veren tüm munafıklar, mürtedler, kafirler tek millet oldu Bağdadı ile degil aslında islam ve hükümler ile savaşdılar. Adını da her zaman olduğu gibi terrorla mücadele koydular.

 6. IŞID'i Amerika kurmadı. Orta-doğu dedigin yer bu tür terör oluşumları icin gayet elverişli bir ortam. IŞID'i Biz Türkler ve Amerikaliların mücadelesi ile yok oldu. Isid'i Amerika kurdu Türkiye destek veriyor gibi sacma sapan kaynaksiz kanitsiz bilgilere itibar etmeyin.

 7. Derin güçlerin ( ABD, MASONLAR, SIYONIZM VS..) önce gizlice destekleyip sonra tarihten silmesi tanıdık ve herzaman yaptıkları bir senaryo .ABD nin Ortadoğu'ya girmesi için 11 Eylül olaylarını kurgulaması gibi .

 8. Isid = amerika projesidir. Islami dünyaya kötü gösterebilmek icin. Üstelik bu Isid müslümanlari öldüro. islamla yakindan uzaktan alakasi yoktur. Serefsiz pislikler. iraki suriyeyi sömürmek icin yapildi hep. Petrol var nasil olsa bi bahane lazimdi ki amerika oraya girebilsin diye.

 9. sağlam bir dayanağı ya da kanıtı olmadığı sürece neredeyse tüm komplo teorilerini saçma bulurum. yok arkasında bu varmış, şundan destek almış falan ama uçaklarla 13.000 saldırı gerçekleştireceksin. bir tane bombayı bağdadi'nin kafasına atamayacak mısın? amerikanın ajanı olduğuna falan inanmıyorum ama amerika'nın bağdadi'nin yaşamasına izin verdiğini görebiliyorum.

 10. Sizin bu dediklərinizin 80%yalan ☠️
  İşid MUSULA GİRƏN ZAMAN 🌹SİSTANİ AĞA🌷İRAKLI MÜSƏLMANLAR üçün cihad elan etdi. Sizsə çox haksızcasın israilin amerikanın dediklərini deyib xəbər portalına yerləşdirirsiz. ALLAH SİZİ HİDAYƏT ETSİN.

 11. yansitilan hikayeye degil, sonuca bakin. Diktator saddam devrildi, irak Sii/Sunni arap ve kurtler olmak uzere 3 parcaya bolundu. Diktator esad devrilmedi ama suriye ayni sekilde 3`e bolundu. Her iki ulkede de hedef Baas rejimi ve iran yanlisi sii/nusayri kitleydi. Libyada da yine baas hedefti ve korfez ulkelerinin destekledigi radikal sunniler kullanildi.

 12. Isis parali askerden olusturuldu,ideal pesinde falan degil.Amerika kendi düsmanini yaratti cunku ekonimik krak,biyuk bir iflas riski onlemek icin.Bu sekilde Avrupanin da korkuttu ve onay aldi ve Iraka girdi soydu ,caldi ,sonra da Suriyeye

 13. Agâh Beyoğlu'na yine bir selam çakalım mı, daha doğrusu "Tolga başkomiser"e? 🙂 "Teori akıldır, komplo teorisi akıl hastalığıdır" nokta. Teorinin temeli matematik ve mantıktır, elbette ki bazı teoriler de geçerliliğini ya da güncelliğini yitirebilir, zaten aksi olsaydı hâlâ Aristo'da kalırdık, ancak bir teoriyi çürütseniz dahi bunu yine başka bir teoriyle yapabilirsiniz. Fakat komplo teorisi akılla hiçbir bağı olmayan tamamen bir "zihin illüzyonu" olduğu için çürütseniz dahi bunu yine karşıt bir komplo teorisiyle yaparsınız ve bu içinden asla çıkamayacağınız sonu olmayan bir labirent olarak devam eder. Hakikate ulaşmanızın önündeki en büyük engel, komplo teorisidir. Fakat insanların bir kısmı bunun bilincinde olsalar dahi komplo teorilerinden, vazgeçemezler, kopamazlar. Çünkü "hakikat" korkutucudur. Önünde iki yol varsa ve içinde bu yollardan "a"nın sonunda "kendinle" karşılacağınla ilgili şüphelerin varsa, direkt "b"ye sapmayı tercih edersin. Çünkü korkutucunun da korkutucusu, hakikatin sonunda "kendine" varmaktır.

 14. 4:15 Türkiye'nin Fırat Kalkanı ile verdiği mücadeleyi ve Işıd'in kalelerini bir bir çökertmesini önemsememişler. Verdiği harita animasyonda bile sanki ufak bir miktar toprak Işıdden kurtarılmış gibi gösterilmiş. Ama Rakka'da sivil ya da terörist farketmeksizin taş taş üstünde bırakmayan pkk ve abd övgü yağmuruna tutulmuş.

 15. Dört asır Türklerin yönetiminde sorunsuz yaşayan Araplar, hiç bir direniş göstermeden Türkleri satarak başına gelecekleri hak etmiş oldular.Darısı güneydeki diğer Arap ülkelerine.

 16. Bbc nin yorumlarında dinsiz ibnelerden bolca görürsünüz .Bunlar Tr den nefret ettikleri için bu ingiliz yayınlarını çok severler .İki gramlık akıllarıyla daeş üzerinden islama saldıracak kadar cahillerdir.İslam ın kelime anlamı barıştır ve tarih boyunca islamın geldiği her yere barış ve huzur gelmiştir.(bkz:Arap yarım adası, kudusun fethi ,osmanli topraklarinda yuzlerce dinden insanin yuzyillarca beraber yasamasi ve daha niceleri).orta doğu dünyanın en buyuk petrol rezervlerine sahiptir o yuzden abd ,ingiltere,israil orayı karıştiriyor durum bundan ibaret .İslam kusursuzdur kusur bazı müslümanlarda vardır.Burasıda İslam topraklarıdır müslüman mücahidler fethetmiştir Türkiyeyi .Dinsiz ibneler ingiltereye defolup gidin burası sizin ülkeniz değil.50 yıllık dünya hayatında sahte cennetlerinizde yaşayın geberdiğinizde hesap vericeksiniz .O zaman havlamanız çare etmeyecek.

 17. tecavüzcü barbar ordusu ışide binlerce tır silah gönderdi akpmhp ergenekon el kaide ortak faşist diktatörlüğü buna karşı zafer kazanan bir tek ypg idi Erdoğan'ın halifelik Ergenekon'un da jenosist hayalleri yıkıldı.

 18. Bir halife düşünün ki sadece 1 adet videosu birkaç tane fotoğrafı dışında birşeyi yok yalanınız tüküreyim küresel güçlerin kocaman bir yalanı sadece bir piyon hem islamı karaladılar hem ortadoğu da istediklerini yaptılar

 19. Kıyamete kadar müminle küffarın savaşı devam edecektir içimizdeki gerçek samimi müvahhidleri Allah ayıracakdır inşaAllah zafer islamındır👆

 20. Yalanınız batsın Amerikanın silahla beslediği örgüt Avrupada islamifobiyi hortlatmak istenmiş.İŞİD EŞİTTİR AMERİKA

 21. İşin enteresan yanı bir ara Türkiye’de aşırı sempatizanı olması ve bürokratların öfkeli gençler demesi..

 22. İslam dinini iyi bilen bir Müslüman Işid'in gerçek bir İslam Devleti olduğunu çok iyi bilir. Ama sözde bu Müslümanlar saplanmış oldukları dünya hayatındaki düzenleri bozulmasın diye Işidin islamla alakası olmadığını söylerler.

 23. Zevahiri esedle savaşalım dedi bağdadi de şeriat uyguluycam devlet kuracam dedi yani. Kafirler ülkelerinde ırak hükümeti şia abd ye göz yumdu suriye de zalim nusayri esed, bu durumda radikalleşmemek ancak imansizlarin işidir. İslam da birçok cihat ile ilgili ayet var. Doğrusunu Allah bilir ama islama terör diyip savaşmak ne kadar doğru biraz düşünmek lazım.

 24. Orta doğu cahil kaldıkça.. din ve tarikat sömürgesinden kurtulmadıkça burnu boktan çıkmayacak bakın şuanlık ışid yok oldu gibi ama aslında hücrelerindeler ışid bitse bile suriyede ve ırakta güvenlik artırılmadıkça ışid olsun olmasın terör örgütleri gene çıkacak

 25. 🙂 DEAŞ Terör örgütü liderinin bile öldürülmesi bir iddaa Ladin de gebertilmişti ama iddaalar da kaldı kanıt sunamadılar önce Irak sonra Suriye de DEAŞ Etkili oldu Amerika hem Irakı Hem de Suriyeyi DEAŞ Terör örgütünü etkisiz hale getirmek için girdi Dünyaya Büyük Hizmetler yapdılar ABD terörü yok etti İnanlım mı 🙂

 26. BİRİLERİ AMERİKA KURDU DEDİ BİRİLERİ AK PARTİ DESTEKLEDİ DEDİ KİMİLERİ TECAVÜZCÜ DEDİ KİMİLERİ VAHŞİ İSLAMDA YERLER YOK BUNLAR HARİCİ DEDİ.KİMİLERİ GİZLİ GÜÇLER YÖNETİYOR DEDİ.
  HİÇ BİRİ UMRUMDA DEĞİL BEN BİLİYORUM ALLAHTA BİLİYOR İŞİD SADECE ALLAH İÇİN SEVEN ALLAH İÇİN BUĞZEDEN İSLAMI BİREBİR UYGULAYAN KIVIRTMADAN YAŞAYAN VE YAŞATAN BİR DEVLETTİ.YARIN BUNUN GİBİ BENZER ÇOK GRUP CEMAAT DEVLET YAHUT İSLAMİ YAPILANMA ÇIKACAKTIR ÇÜNKÜ KAFİRLERİN YAPTIĞI KATLİAM ZULUM VE VAHŞETLER İŞİD VE BENZERİ GRUPLARIN GÜÇLENMESİNE ZEMİN HAZIRLIYOR.ÖNÜMÜZDEKİ SENELER İŞİDİ ARAR OLACAKSINIZ EY KAFİRLER ÇÜNKÜ İŞİDDEN ÇOK DAHA FARKLI STRATEJİSİ OLAN YENİ BİR CEMAAT GELİYOR.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *